Лас Вегас Рајдерс ги елиминираа Лос Анџелес Чарџерс од плејофот.

Нереална приказна во последното коло од НФЛ ни ја донесе победата на Лас Вегас Рајдерс над Лос Анџелес Чарџерс со резултат 35:32.

Победата за Лас Вегас ја донесе Даниел Карлсон со шут за 3 поени од 47 јарди, кога немаше повеќе време на семафорот и со тоа ги „повлече“ Питсбург Стилерс во плеј-офот.

Рајдерс брилијантно го отвори натпреварот постигнувајќи тачдаун и гол од поле за големи 10-0 во првата четвртина, а Херберт погоди за нивното водство од 14-7 во втората четвртина, за на полувреме Рајдерс да заминат со предност од 17:14 .

Второто полувреме беше лудо како и првото, а во третиот период беше постигнат само еден гол од поле, а потоа Рајдерс ја зголемија предноста и се чинеше дека ќе ги срушат Чарџерите за плеј-оф.

„Чарџерите“, сепак, се изборија за продолженија, постигнувајќи 15 поени во последните четири и пол минути, со „тачдаун и дополнителен поен“ на Вилијамс во последните моменти.

Во продолжението двата тима постигнаа по 3 поени, а потоа во последните моменти Карлсон го реши прашањето на победникот и ги однесе Рајдерс во плеј-офот.

Лас Вегас Рајдерс ќе игра во плеј-офот против Синсинати Бенгалс, а Питсбург Ситлерс, кој се „провлече“ против Канзас Сити Чифс.

Њу Ингланд Патриотс играат против Бафало Билс, додека Филаделфија Иглс оди во Тампа Беј Баканирсе, Сан Франциско 49ерс кај Далас Каубојс и Аризона Кардиналс во Лос Анџелес Рамс.

Натпреварите од првото коло од плеј-офот ќе се играат на 15, 16 и 17 јануари.