Актуелниот светски шампион Холанѓанецот Макс Верстапен од Ред Бул победи на трката за Големата награда на Холандија, 15-та трка од сезоната на светскиот шампионат во Формула 1.

Верстапен влезе во трката во Зандворт од најдобрата стартна позиција, а заврши како победник.

Тоа е негова четврта победа во низа, десетта сезонава, а 30-та во кариерата.

„Тоа беше величествена трка“, му порачаа од тимот.

„Тоа не беше многу лесна трка, моравме да ја истуркаме целата трка. На крајот испадна многу добро… Толку е посебно да се победи пред домашната публика. Морав да работам напорно за тоа оваа година“, рече Верстапен.

Второто место го освои британскиот пилот на Мерцедес Џорџ Расел, додека трет беше Шарл Леклер во Ферари.

“Навистина е посебно чувство да се тркаш во Зандворт. Како тим покажавме неверојатно темпо денес, тоа ни дава голема самодоверба понатаму. Полека се приближуваме до највисоката цел,  продолжуваме понатаму”, рече Расел.

Годинава убедливиот Верстапен не победи на само пет трки, па не изненадува неговата предност од вкупно 109 поени.

Холанѓанецот, кој е на пат да ја одбрани титулата, има 310 бодови на седум трки до крајот, додека Леклер и Мексиканецот Серхио Перез во Ред Бул собраа по 201 бод.

Ред Бул (511) води во поредокот кај конструкторите пред Ферари (376) и Мерцедес (346).

Следната трка од сезоната ќе се вози за Големата награда на Италија во Монца на 11 септември.