Екипата на Монпелје одиграа одличен натпревар и неочекувано лесно и убедливого совладаа Кил со 37:30.

Во текот на целата средба екипата на Монпелје доминираше и целосно го имаше под контрола  натпреварот. Уште во првите 30 минути успеа да создаде четири гола предност. Направи резултат од 18:14 што беше сосема доволно да може во продолжение од натпреварот да игра поопуштено и да ја одржи стекнатата предност .

Четирите гола предност од првиот дел во продолжението беа зголемени.  На средина од второто полувреме екипата на Монпелје тргна во налет и постојано ја зголемуваше предноста. Во ниту еден момент немаше проблем за да се дојде до висока победа, а гостите од Германија не успеаја да направат ништо посериозно .

Монпелје имаше целосна контрола и постојано го зголемуваше водството. Во финишот само беше потребно мирно да се дојде до крајот, а бодовите без поголеми проблеми останаа во Франција.

Марин Шего беше одличен на голот забележа 13 интервенции. Осум гола имаше Вилемино, а седумпати прецизен беше Бос. Во тимот на Кил, Дарио Квенштет имаше седум одбрани, а Ландин четири. Деветпати прецизен беше Никлас Екберг, а пет гола постигна Сагосен со  ефикасност под 50 проценти.

Монпелје е следниот ривал на Вардар на 13 октомври.