По поразот од Вест Хем во првото коло, Динами  го совлада Генк во второто кола од Лигата на Европа и забележа висока победа од 3-0!

По неколкуте лоши натпревари оваа сезона, вклучително и бледата игра против Вест Хем во првото коло, Динамо конечно одигра вистински натпревар. Со фантастична игра, тие целосно го скршија Генк и дојдоа до првите три бода во годинашната група од Лига Европа.

Во 10 -та минута од натпреварот Динамо дојде до предност. Аријан Адеми одлично ја изнесе топката, Мислав Оршиќ го пронајде Лука Иванушец кој  од непосредна близина  погоди за 0: 1.

Во 36. минута Иванушец кој одигра одличен натпревар го најде Орчиќ брилијантно на работ од шеснаесетникот, чиј силен удар  ја погоди рамката од голот.

Во 45. минута за време на еден дуел, Тома безпотребно го фаулира Дује Чоп и по консултација со ВАР, судијата Матијас Гестраниус покажа на белата точка.

Пеналот прецизно го изведе Бруно Петковиќ и му донесе убава предност на Динамо пред паузата. Второто полувреме започна многу помирно од крајот на првото полувреме. Динамо немаше потреба да брка и трпеливо ја чекаше грешка на Генк, додека Белгијците безуспешно ја притискаа последната линија на „сините“.

Немаше изгледни шанси до 65 -та минута кога голманот на Генк го промаши летот на топката, Оршиќ дојде во перспективна позиција за да постигне гол во празната мрежа, но Даниел Муњоз го фаулираше одзади. Гестраниус без двоумење покажа на белата точка и му додели црвен картон на играчот на Генк, а ВАР ж ја потврди неговата одлука.

Петковиќ повторно го изведе ударот, голманот на Генк беше близу до топката, но ударот беше прецизен и Динамо поведе со 0: 3. Со огромна предност и играч повеќе, Динамо можеше мирно да го приведе натпреварот до крај, а Генк веќе немаше сили за значителен притисок.

Капитенот Аријан Адеми одигра одличен натпревар и беше заменет во 64 минута , додека Стефан Ристовски ги одигра сите 90 минути .

Во Бугарија , тимот на Црвена Звезда го совлада Лугогорец со 0:1 и стигна до максимални шест бода по две одиграни кола . Едиствениот погодок беше дело на Гејлор Канга со избонреден удар од работ на шеснаесетникот .