Кошаркарите на Црвена звезда го совладаа Олимпијакос во Пиреја со резултат 76:72 (22:21, 15:15, 19:16, 20:20) во 23. коло од Евролигата.

На тој начин белградските црвено-бели првпат по пет одиграни натпревари успеаја да го совладаат „братскиот“ тим на гости.

Тоа е воедно и прв пораз на Олимпијакос на домашен терен оваа сезона во Евролигата, а трет триумф на Звезда на гостински терен.

Сега Грците имаат 12 победи и осум порази, додека Звезда има скор 8-12 .

Олимпијакос во овој меч влезе ослабен без Шекил Мексик, Костас Папаниколау и Јоргос Принтезис.

Звезда многу подобро го отвори натпреварот, со цврста одбрана и добра реализација во нападот, па многу брзо стигна до +10 (20:10).

Сепак, сè добро што направи, потоа застана, што резултираше со пресврт, а се некако се поклопи со влегувањето во игра на Костас Слукас и погодувањето на тројка практично „од клупа“.

Олимпијакос одговори со серија од 11:0, која на почетокот на вториот дел ја зголеми на 16:2 за пресврт (26:22).

Но Звезда успеа навреме да се соземе и повторно да заигра подобро и да воспостави израмнет резултат и потоа повторно да поведе.

Во средината на втората четвртина Звезда стигна до осум украдени топки, со што веќе тогаш се израмни сезонскиот просек по натпревар во Евролигата.

Ваквата рамнотежа на силите се одржуваше до крајот на првото полувреме, кога резултатот беше 37:36 во корист на белградските црвено-бели.

Ситуацијата „2 + 1“ беше голем проблем за Звезда на овој меч. Ги имаше навистина премногу и Олимпијакос го одржуваше во живот, а на почетокот од третата делница повторно поведоа.

Звезда веднаш возврати со нова серија од 13:2, што и донесе значителна предност со резултат 50:42.

Олимпијакос се врати на -2, но Звезда овојпат ги одби тие напади и можеше да ја задржи разликата меѓу четири и шест поени.

Се до три и пол минути пред крајот, кога по седми пат на мечот беа дозволени 2 + 1 ситуации, а „флотер“ погоди и Везенков, со што домашниот тим дојде на 66:65.

Но Звезда го одби и тој налет. И тоа веднаш погоди преку Калиниќ, а крајот го означи никој друг туку центарот на Олимпијакос, Мустафа Фал.

И тоа затоа што на 50 секунди пред крајот наместо офанзивен скок на другата страна од теренот го пронајде Добриќ кој положи за 74:67.

Најефикасен на натпреварот беше Саша Везенков со 20 поени и осум скока, а Костас Слукас постигна 13 поени.

Во победничкиот табор Огњен Добриќ постигна 14 поени и четири асистенции, а Никола Калиниќ имаше 12 поени, пет скока и четири успешни додавања.