Зимските олимписки игри завршија, а на нив настапија 3.000 спортисти од 91 земја.Најтрофејна нација беше Норвешка со37 медали.Македонските натпреварувачи Ставре Јада и Ана Цветковска беа меѓу последните.Меѓутоа имаше и спортистки кои ја „загреаа„ атмосферата на големиот спортски настан.На ЗОИ имаше голема битка во различни категории, но доколку се доделува и титула за најзгодна учесничка на игрите во Пекинг, конкуренцијата ќе биде пеколна.

Јута Лердам

Девојката од Холандија освои сребрен медал во Пекинг и ги освои срцата на милиони навивачи ширум светот, додека на Инстаграм ја следат 2,5 милиони фанови.

Кели Силдару

Оваа 20-годишна спортиска од Естонија на отворањето на игрите во Пекинг беше избрана од нејзиниот тим да биде знаменосец.

Ејлин Гу

Спортистката од Кина стана прва освојувачка на три медали на ЗОИ во различни категории, а под знамето на Кина се натпреварува од 2019 година, додека претходно ги бранеше боите на Кина.

Јулија Канакина

Атрактивната дама не освои ниту еден медал на ЗОИ во Пекинг, но може да ја прогласиме за најзгодната учесничка во трките во скелетон.

Ана Нифонтова

Дамата која го носеше знамето во белорускиот тим можеби не се искачи на подиум во Пекинг, но со нејзината убавина освои многу срца.