Ракометарите на ППД Загреб одиграа во Вараждин нерешено 26:26 против Висла, од една страна можат да бидат задоволни бидејќи им се закануваше пораз, но од друга имаа и шанса за победа.

Домашниот натпревар против Висла беше окарактеризиран како еден од оние во кои Загреб треба да бара победа доколку сака да ја мине групата. Беше блиску, но не успеа. По ГОГ кој на негов паркет го прегази Загреб и победата против Порто, хрватскит шампион дојде до бод со третиот противник со кој може да се игра. Од потенцијалните шест бода за кои сонуваа, освоија три.

Против Висла имаше многу амплитуди во играта, имаше добри периоди, но и помалку добри, а во драматичната завршница резултатот беше 26:26.

На паркетот во салата во Вараждин, Висла водеше во поголемиот дел од натпреварот, но Загреб постојано беше блиску и не дозволи некоја позначајна предност.
Со головите на Серди и Перез во последните пет минути од првото полувреме, Висла се одвои на многу повисоки 15:12, но Муса и Леиметер намалија на 15:14 за минус еден на паузата.

Во вториот дел, Висла уште еднаш имаше плус три кога се одлепи на 21:18, но Загреб потоа тргна во серија од 5:1 и поведе.

Се играше прилично изедначено до крајот кога Висла можеше да победи преку Косоротов, тој не постигна гол, но ниту Кос на другата страна и резултатот беше 26:26.

Тимур Дибиров постигна шест гола за Загреб, а Абел Сердио шест гола за Висла.