Богат ден во Лига купот донесе голем број интересни дуели, а особено добар натпревар одиграа Манчестер Сити и Челзи…

Јирген Клоп изведе тим со играчи кои имаат некаква минутажа во последната линија,но играчи од младата екипа учествуваа во навалната линија и не можеа да постигнат гол. И подоцна, кога влегоа Дарвин Нуњез, Роберто Фирмино и Харви Елиот, мрежите не се тресеа и одлуката падна со удари од 11 метри. Таму Ливерпул беше подобар и покрај промашувањата на Стефан Бајчетиќ и Фирмино.

Во третото коло од англискиот Лига куп, фудбалерите на Манчестер Сити го победија Челзи на својот Етихад со 2:0.

Веројатно најдобриот натпревар од оваа фаза од натпреварувањето беше решен во второто полувреме кога Сити ги постигна двата гола. Најпрво во 53. минута Махрез погоди од слободен удар, од работ на шеснаесетникот, додека пет минути подоцна неговиот удар го одби голманот на Челзи, Менди, но само до  Алварез, кој ги постави конечните 2:0.
Челзи воопшто не беше инфериорен, гостите од Лондон имаа бројни прилики во текот на натпреварот, но фантастично бранеше резервниот голман на Сити, Германецот Стефан Ортега. Двата тима, особено Сити, играа во комбинирани тимови, па за домаќините не настапија Де Брујн, Халанд, Стоунс, Фоден и Едерсон.

Манчестер Сити осум пати го освои Лига купот, од кои шест од сезоната 2013/14. до денес, додека Челзи победи шест пати.

Испадна Тотенхем, кој беше поразен со 0:2 на гостувањето кај Нотингем Форест. Ренан Лоди и Лингард постигнаа голови во вториот дел .

Одличниот сезонава Арсенал испадна. На домашен терен загубија од Брајтон со 1:3, но домашниот тренер Артета ги внесе своите главни ѕвезди во игра дури во вториот дел или ги остави на клупата за резерви. Стрелци за Брајтон беа Велбек, Митома и Лампти.

Манчестер Јунајтед и Астон Вила во четврток ќе го одиграат последниот натпревар од третото коло во Лига купот.