Хрватската фудбалска репрезентација следната година ќе игра на Светското првенство во Катар! Во тешки услови на Пољуд, Хрватска ја совлада Русија со среќниот автогол на Фјодор Кудрјашов со 1:0 во 81. минута!

Беше многу тешко, но на крајот и слатко за Хрватска , која до самиот крај не можеше да го скрши отпорот на Русите, а потоа Русите сами постигнаа гол, не издржаа и беа заслужено поразени.

И покрај дождот кој немилосрдно паѓаше,  трибините беа исполнети. Хрватска имаше голема поддршка, но Русите не беа импресионирани, цврсто стоеја од самиот почеток и доста добро се бранеа.

Русите доста високо ја нападнаа хрватската одбрана и се обидоа да ја спречат Хрватска да развие напад, а се повлекоа дури кога Хрватска ја проби првата линија и стигна до руската половина. После тоа Русија се повеќе се затвореше и тешко се пробиваше.

Крамариќ ја имаше првата шанса кога не искористи одлично центаршут од десната страна, шутираше со глава од 11-12 метри, но директно кон Сафонова.

Хрватска ја имаше иницијативата и бараше гол, па на средината на првото полувреме Брозовиќ двапати се закани, првиот обид отиде малку крај голот, а вториот брилијантно го одбрани Сафонов.

Солидна прилика во првото полувреме имаше и Перишиќ, но Русите се спасија во последен момент.

За време на паузата дождот се засили и во второто полувреме се влезе на целосно натопен тревник каде што беше многу тешко да се игра.

Сепак, Хрватска веднаш притисна и имаше одлична можност преку Пашалиќ, Јурановиќ центрираше, а Пашалиќ од пет метри со глава го погоди Сафонов.

Се продолжи со хрватска доминација во многу тешки услови, влезе и Петковиќ за да го подобри скокот, но не беше лесно да се создаде смислена акција на натопениот тревник.

Сепак, Хрватска поведе во 81. минута. Борна Соса нафрли од левата страна, топката падна пред  Кудрјашов и се одби од него во самиот агол од голот на Сафонов!

Дотогаш Русите одолговлекуваа и го крадеа времето, но откако го примија голот се најдоа во ситуација да мораат да бркаат гол.

Не успеаја. Имаа само еден обид кон голот на Грбиќ, но Караваев шутираше над гредата.

Хрватска ја однесе победатакоја беше апсолутно заслужена. Да, победата беше забележана со автогол, но Русите немаа никакви шанси.