Црвена Звезда е поразена во 18. коло од Евролигата против Зенит во многу возбудлив финиш. Пред преполната сала „Александар Николиќ“ избраниците на Дејан Радоњиќ беа поразени по продолжение со 76:80.

Црвена звезда почна добро а навивањето беше на највисоко можно ниво, па цел „Пионер“ беше на нозе.

Сепак по 18:10 дојде до неверојатен пад во играта на избраникот Дејан Радоњиќ.

На точно 4 минути до крајот на оваа делница беше 18:10, а на крајот на овој период од играта резултатот гласеше 21:29.

Тимот на Црвена звезда за само 4 минути прими вкупно 19 поени, тројки постигнаа Берон, Кулагин, Карасев и Зубков, па гостинот ја презеде предноста.

Холинс и Волтерс со тројки успеаја да го разбудат тимот и публиката, а кога Лука Митровиќ погоди , беше 33:35 и Звезда повторно беше во игра.

По тројката која ја постигна Остин Холинс, Црвена звезда стигна до предност од 2 поени (40:38). Сепак, следеа две тројки на Били Берон, по едната тој се однесуваше малку неспортски кон публиката која го обожаваше, а Радоњиќ мораше да реагира со тајм-аут.

Тој успеа да го врати тимот, па Звезда во третата делница влезе со само два бода заостанување.

Следеше една од најдобрите четвртини на Црвена звезда во ова издание на Евролигата, само 6 примени поени, Кузмиќ и Калиниќ набрзина и донесоа предност на Црвена звезда од 50:44, а од друга страна само Берон ја задржа поставени цели.

Волтерс ја држеше предноста на Црвена звезда со четири последователни поени на почетокот на последната четвртина, беше +9, но Зенит го имаше неверојатно расположениот Берон кој врза седум поени.

Нивото на игра на Звезда падна, а Зенит на точно три минути пред крајот го израмни резултатот на 65:65.

Игра на нерви на крајот, Лука Митровиќ ја презеде одговорноста по потреба и погодуваше слободни фрлања, но од друга страна Џордан Лојд се појави од никаде со своите први поени од натпреварот израмнувајќи го резултатот на 69:69, но не го погоди кошот на крајот па мечот отиде во продолженија.

Во првите две минути од продолжението видовме само тројка на Никола Калиниќ од Црвена звезда, додека гостите погодија преку разбудените Лојд и Мики. Зенит имаше и +3 кога Мики ги погоди двете слободни фрлања.

Калиниќ беше единствениот кој имаше свои минути во последната делница, но и промаши, а на другата страна Лојд се разигра целосно и го одведе Зенит до победа.

На крајот, два часа и 15 минути борба, победата ја однесоа гостите .

Волтерс со 21 поен беше најефикасен кај Звезда , Холинс постигна 15, Калиниќ 13, Митровиќ 11. Берон постигна 25 поени кај гостите, Мики додаде 13.