Во второто коло од втората фаза на Европското првенство, ракометната репрезентација на Хрватска загуби од фаворитите на данскиот турнир со 25:27 и со тоа остана без шанси за пласман во полуфиналето. Беше поинаква Хрватска во однос на мечот со Црна Гора, но не беше доволно против моќните Данци.

Од првата минута видовме многу поборбена и поагресивна Хрватска отколку во дебаклот против Црна Гора, одбраната беше на многу повисоко ниво, но избраниците на Хорват се мачеа во нападот во првите 15 минути и Данска успеа да се одвои на четири разлика.

На почетокот на вториот дел Данска успеа да се одвои на три разлика, пред се благодарение на одличната игра седум спрема шест, за која хрватската одбрана немаше решение. Таа предност горе-долу ја имаа Данците во текот на целото полувреме. Хрватска во два наврати се доближи на еден разлика, но не можеше да оди подалеку од тоа.

Најдобар стрелец кај Хрватска беше Марино Мариќ со 8/9, додека Лучин постигна четири гола и подели пет асистенции. Циндриќ постигна само два гола, но имаше и девет асистенции. Мирко Алиловиќ беше на 6/21 (28%), а дебитантот на голот Кристијан Пилиповиќ беше на 2/14 (14%).

Од друга страна, Микел Хансен имаше фантастичен ден. Тој постигна осум гола, а промаши само три шута. Незапирлив беше Емил Јакобсен од крилната позиција (шест гола), додека Матијас Гидсел постигна пет. Никлас Ландин одбрани десет од 34 удари.

Хрватска сега е на второто место во групата и е единствена без бодови. Нејзе и преостануваат натпревари против Исланд и Холандија во кои ќе се обиде да освои бодови и можеби да се вклучи во борбата за третото место од групата што го носи мечот за петтото место на првенството.