Американските олимпијци на Зимските олимписки игри во Пекинг конечно го освоија својот прв златен медал. Го освои Линдзи Јакобелис во крос кантри, 16 години откако за малку го пропушти во Торино .

Американската 36-годишна сноубордерка Линдзи Јакобелис конечно го освои златниот олимписки медал во крос, кој го чека уште од Зимските олимписки игри во Торино, каде во драматичниот исход освои „само“ сребрен медал.

Тогаш 20-годишната Американка беше разочарана бидејќи во последниот скок ја загуби контролата и остана без титулата олимписка победничка, но не можеше да знае ниту да претпостави дека ќе чека 16 години за своето злато и ќе го донесе првиот златен медал. на репрезентацијата на САД на Олимпијадата во Пекинг.

На патеката за крос-кантри во Гентинг Сноу Парк, Џејкобелис го презеде водството во големото финале уште од самиот почеток, исто како и во Торино во 2006 година, а на лицето на новата олимписка победничка можеше да се забележи неверување за успехот што го чекаше речиси цела кариера.

Сребрениот медал го освои 27-годишната  Французинка Клои Треспеуч, која го додаде на бронзениот медал што го освои пред осум години во Сочи. Најмладата финалистка, 24-годишната Канаѓанка Мериета Один, заврши на третото место и го освои својот прв олимписки медал, што е веројатно најдобриот резултат во нејзината кариера.

Четврта во големото финале беше Австралијката Бел Брокхоф.

Бранителот на олимпиското злато од Пјонгчанг, Италијанката Микела Моиоли не настапи во големото финале по грешка во полуфиналето, а истата судбина ја снајде и олимписката вицешампионка во 2018 година, Французинката Јулија Переира де Соуса Мабиле, додека актуелната светска шампионка во оваа дисциплина , Британката Чар Банкетс  беше елиминирана во четвртфиналето.