Хокеарите на Финска станаа светски шампиони по четврти пат во својата историја, откако го совладаа бранителот на титулата Канада со 4:3 (0:0, 0:1, 3:2, 1:0) во последниот натпревар од Елитната група во Тампере , по дополнителното време. За Финците тоа е четврта светска круна откако славеа во 1995, 2011 и 2019 година. Интересно, тоа беше трето последователно финско-канадско финале. Финците го освоија Светското првенство во 2019 година, додека Канаѓаните славеа минатата година. Вечерва повторно на ред дојде финскиот тим.

По првата третина без гол, Канада поведе во 24. минута со голот на Дилан Козенс, но домаќинот одговори со три гола во низа, а стрелци беа Микаел Гранлунд (45, 46) и Џоел Арми (55). ). Канада успеа да израмни во последните пет минути преку Зак Вајтклауд (58) и Макс Комтоа (59), а прашањето на победникот го реши погодокот на Сакари Манинен во 67. минута.

Финска така на совршен начин стави крај на „куќното проклетство“. Имено, на осумте претходни светски првенства што ги организираше таа остана без медал. Во мечот за третото место, Чешка ги совлада САД со 8:4 (1:3, 1:0, 6:1). Американците поведоа со 2:0 и 3:1, а на влезот во последната третина имаа гол предност (3:2).

Сепак, Чесите одиграа одлично во последниот дел и тој дел од натпреварот го добија со 6:1 за конечни 8:4. Јиржи Чернох (16), Јиржи Смејкал (33), Давид Пастрнак (41, 44, 60), Роман Червенка (43) и Дејвид Кампф (55, 59) постигнаа голови за чешкиот тим, додека Карсон Кулман беше стрелец за САД. , 20), Адам Гаудет (13) и Томас Бордело (59).