Франција стигна до финалето на Лигата на нации со голем пресврт и победа од 3: 2 против Белгија. Караско и Ромелу Лукаку погодија за водство на Белгијците на полувреме, но пресврт донесоа Карим Бензема, Килијан Мбапе и Тео Ернандез.

Противник на репрезентацијата на Дидие Дешам во финалето ќе биде Шпанија, која во средата го победи европскиот првак Италија со 2-1.

Белгија навести на нивната одлична игра во четвртата минута од натпреварот, кога lorорис го запре ударот на Де Брујн со одлична одбрана по нафрлувањето на Лукаку. Мбапе, пак, создаде проблеми за одбраната на Белгија, но Куртоа не беше сериозно загрозен.

Наградата за добра игра на Белгија пристигна во 37. минута. Караско ја прими топката од левата страна, излезе со десната нога и со удар во првиот свиок го фати lorорис на погрешна нога и ја доведе Белгија во водство.

Само три минути подоцна веќе е 2-0. Де Брујн додаде на Лукаку, а тој импресивно се ослободи од својот чувар и со силен и висок удар постигна убав гол.

Сепак, Франција подобро влезе во второто полувреме и намали на 2: 1 во 62. минута. Мбапе ја измеша одбраната на Белгија, додаде до Бензема, а тој погоди со одличен удар од тешка позиција.

Французите продолжија да вршат притисок и во 66. минута создадоа нова опасна можност која заврши со дуелот меѓу Тилеманс и Гризман. Судијата Зиберт првично не го окарактеризира како пенал, но по прегледувањето на ВАР снимката се премисли. Мбапе го претвори тој пенал во гол од 2: 2 со шут кој не може да се одбрани.

Белгија изгледаше на чекор до победа во 86. минута, кога Ромелу Лукаку ја врати во водство. Сепак, од ВАР собата повторно се јавија и го поништија голот поради офсајд.

Кога се очекуваше дека мечот ќе оди во продолженија, Тео Ернандез го постигна својот прв гол за репрезентацијата со убав удар по слабата реакција во белгиската одбрана.

Финалето ќе се одигра во недела, 10 октомври, во Милано, а натпреварот за третото место ќе се игра во Торино истиот ден.