Кошаркарите на Црвена Звезда го совладаа Макаби во Тел Авив со 63:75 (10:20, 17:15, 10:19, 26:21) во играта од 2.коло од Евролигата.

Одлична игра на армијата на Дејан Радоњиќ, кој на овој меч не можеше да смета на капитенот Бранко Лазиќ, потоа Ерон Вајт, Холинс и Цирбес. И покрај тоа, забележана е победа од второто гостување од првите две кола, Звезда се враќа во нивниот дом со половина ефект.

Почетокот на натпреварот дефинитивно и припадна на Црвена Звезда, која ја искористи слабата организација на играта на Макаби.

Четирите поени на Калиниќ, заедно со украдената топка и додавањето на Нејт Волтерс, им донесоа 6: 0, а по два неискористени напади на ривалот, Давидовац погоди за 8: 0. Гостите ја задржаа предноста до крајот на првата четвртина која ја добија со 10:20 .

Уште на самиот старт од втората четвртина, Марко Симоновиќ погоди тројка со 23:10, но Скоти Вилбекин  беше единствениот што имаше одговор на играта на гостите, бидејќи постигна девет од првите 13 поени на неговиот тим. Тимот на Дејан Радоњиќ се бранеше импресивно, а во нападот Симоновиќ постигна неколку тројки .

Сепак, се појави Калојаро , кој постигна девет поени за само триесет секунди и ги врати домашните во игра .

Волтерс, Лазаревиќ и Калиниќ ја одржуваа предноста на Звезда, така што гостите заминаа на одмор со+8 , 27:35

Во второто полувреме, играчите на Црвена Звезда „гризнаа“ повторно  и набргу ја вратија двоцифрената предност со поените на одличниот Лука Митровиќ .

Тренерот на Макаби , Сферопулос се одлучи да одмори одредени играчи, а тоа го искористија гостите со тројките на Волтерс и разликата отиде на +17 .

Се им одеше од рака на кошаркарите на Црвена Звезда , паметната кошарка и пристапот се исплатија во поени и од тешки ситуации. Тројката на Никола Калиниќ им донесе предност од 21 поен, за неговата специфична гестикулација и тишина во „Менора Мифтахим“.

Прашањето за победникот тогаш беше решено, но неспортскиот фаул на Калиниќ успеа да донесе мала надеж за „гордоста на Израел“, но беше предоцна.

Блескаше Лука Митровиќ со девет поени и дури 11 скока. Нејт Волтерс  со 17 (3/4 за три) и Никола Калиниќ со 15 поени и пет скока и асистенции. Секако, Скоти Вилбекин го предводеше Макаби со 18 поени, само од линијата за три!