Српските ватерполисти се убедливо поразени од Унгарија со 16:7, во второто коло од групата Д на Европското првенство во Сплит.

Избраниците на Дејан Савиќ уште пред овој натпревар обезбедија пласман во осминафиналето благодарение на убедливата победа над Израел.

Имаа можност да стигнат до четврт-финалето со евентуална победа против големиот ривал, актуелниот европски првак, но тоа не се случи.

Унгарија ги надигра „делфините“ кои практично беа непрепознатливи од крајот на првата четвртина, а поразот беше неизбежен.

По напорните воведни неколку минути, двата тима одиграа по системот гол за гол.

На голот на Конарик одговори Страхиња Рашовиќ, а по голот на Молнар , повторно погоди Рашовиќ .

Помалку или повеќе од тој момент сè пропадна во играта на Србија, а европскиот првак влезе во серија која траеше долго.

Имаа Србите многу проблеми на двата краја од базенот, а грешките и пропустите по ред ги казнија Манхерц (со четири гола најдобар стрелец на натпреварот), Наѓ, повторно Конарик…

Унгарија не застана ниту во третата четвртина, за Србија по 13 минути конечно да ја прекине одличната серија на противниците.

Тоа не траеше долго, бидејќи Унграците соседи решија во своја корист и последната четвртина и со тоа славеа убедлив триумф.

Србија следниот натпревар против Словенија го игра во петок од 12 часот , а Унгарија ќе игра против Израел.