Српските одбојкари во осминафиналето го завршија учеството на Светското првенство.

Аргентина беше подобра од избраниците на Игор Колаковиќ со резултат 3:0 (25:23, 25:21, 25:23).

Поразот против бронзениот од последните Олимписки игри во Токио не може да биде неуспех, но секако српската селекција не ги оправда очекувањата. Особено поради начинот на кој беа елиминирани српските одбојкари.

Првите два сета лесно можеа да им припаднат и на двете селекции. Србија водеше во поголемиот дел од првиот сет. Не беше голема предност, но ја одржаа до финишот. Аргентинците израмнија на 19:19, а потоа и по еден поен дојдоа до првото водство.

Сепак, решавачкиот момент од првиот сет се случи во следниот поен, кога спорната судиска одлука ги доведе „гаучосите“ на два поени предност , а потоа Аргентина го приведе сетот до крај во своја корист.
Идентично сценарио беше забележано и во вториот сет. Србија водеше речиси цел сет, Аргентинците се доближија во финишот и со серијата која заврши со два ас-сервива на Конте го решија вториот сет во своја корист.

Србија немаше решение за искусниот техничар Лучо Де Чеко , кој во многу ситуации ги остави соиграчите против еден играч во блокот, па и без него. Особено слабо функционираше одбраната на паралелата, а во неколку случаи лошата комуникација резултираше со изгубен поен.

Србија имаше нерешено и во третиот сет, во кој за промена во најголем дел водеа Аргентинците . Но, избраниците на Колаковиќ немаа сили за пресврт и по максимален учинок во првата фаза и сетови 9:0 се враќаат дома со пораз со „нула“ .

Најефикасен кај Србија беше Урош Ковачевиќ со 13 поени, а двоцифрен беше и Среќко Лисинац со поен помалку. На спротивната страна се истакна Бруно Лима со 14 поени, Факундо Конте постигна 13, додека Агустин Лозер 11, од кои повеќето ги освои во многу важни моменти.

Аргентина сега чека ривал во четврт-финалето, а ќе биде подобриот од дуелот Бразил – Иран. На истата страна од ждрепката се САД и Полска и од тој дуел ќе ја добиеме втората полуфинална двојка која вкрстува со нив.