Хрватските ватерполисти немаа проблеми во четврт-финалето на ЕП во Сплит. Грузија не беше достоен противник и баракудите се изборија за полуфинале со Италија .

Немаше проблеми за Баракудите во четврт-финалето на ЕП. Добрата одбрана во првото полувреме, а подоцна и одличниот напад ги доведе хрватските ватерполисти до сигурни и убедливи 15:5 против Грузија.

Хрватска одлично стартуваше и во дефанзива одлично функционираше. Малку побавно во нападот, но разликата веднаш ја направија две убави акции пред голот кои ги принудија Грузијците да направат петтерци.

Мирно ги реализираше Харков, на спротивната страна Бијач бранеше одлично, а потоа Фатовиќ и Жувела по убави акции  донесоа одлични 4:0 на првиот одмор.

Сепак, Грузија подобро влезе во вториот дел, преку Шушиашвили и Битадзе, по две и пол минути игра го преполови водството. Рино Буриќ  ја реализираше акцијата со играч помалку и ја врати предноста на три разлика.

Хрватска не изгледаше најдобро во тие моменти, Грузијците играа подобро во нападот и си создадоа добри ситуации, но Бијач одбрани се и уште еден гол на Харков , Хрватска се врати на четири разлика на полувремето.

Влегувањето во вториот дел за Хрватска беше одлично и по нешто повеќе од две минути игра веќе беше 9:3, а со голот на Фатовиќ на три минути до крајот на третиот период и 10:3. И Лука Букиќ имаше експлозија до крајот на периодот и беше јасно дека се е готово , па со 12:3 се влезе во четвртиот период.

Останува да видиме со колкава разлика Хрватска ќе слави и колку ќе се разигра за полуфиналето со Италија. А Италија доби опомена бидејќи Буриќ и Букиќ поставија големи плус 10 на две и пол минути до крајот.

Заврши со таа разлика од 15:5 и Хрватска на крилата на Букиќ со четири гола и Харков и Фатовиќ со три и со одличниот Бијач оди на мегдан со Италија.