Слично како и против Висла, ППД Загреб уште еднаш потфрли на својот паркет, овојпат не освои ниту еден бод, забележа домашен пораз 28:29.

Ракометарите на ППД Загреб загубија од Динамо Букурешт, кој победи со 28:29 (16:15) во натпреварот од шестото коло од групата А на Лигата на шампионите, одигран во средата во загребската Арена.

Звонимир Срна и Тимур Дибиров постигнаа по осум гола за ППД Загреб, а стрелците на победничката екипа ги предводеа Никусор Негру со седум и Андриј Акименко со шест гола.

Тимот под водство на Ивица Обрван одлично влезе во игра, дозволувајќи им на гостите само еден гол во првите осум минути, а за тоа време Тимур Дибиров погоди три пати и еднаш Лука Ловре Кларица за 4-1. Предноста на Загреб беше на ниво од три гола во поголемиот дел од првото полувреме, а исто можеше да биде и по 30 минути.
Сепак, при водство на домаќините со 16-14, на Карпо Сиротиќ му беше досуден прекршок во нападот, а во преостанатите девет секунди гостите успеаја да организираат акција од која Станислав Кашпарек го совлада Аљаж Пањтар за само гол заостанување (16-15) на романскиот шампион.

Како што беше случај на почетокот на натпреварот, „загребскиот тим“ одлично го отвори и второто полувреме. За пет и пол минути домашните тргнаа во серија од 4-0 за водство од пет гола (20-15).

Сепак, хрватскиот шампион не можеше да продолжи со тоа темпо, па Романците до 53. минута успеаја да ја анулираат негативата и првпат на мечот да го израмнат резултатот (24-24).

Со головите на Срна од девет метри и Чавар од шеснаесетникот, Загреб повторно создаде два гола предност (26-24) во 55. минута, за Романците да стигнат до ново израмнување во 57. минута (26. -26), а „загрепците“ останаа со играч помалку.

Сепак, во тој период, Чавар од седум метри и Дибиров од крило успеаја да го задржат Загреб во игра за победа, но Романците секојпат успеваа да израмнат.

За жал, последната минута донесе неповолен расплет за избраниците на Обрван. При 28-28, Никола Граховац од шест метри не успеа да го совлада гостинскиот голман Гедбане, а во последната секунда Андриј Акименко реализира седмерец за победа на Динамо од 29-28.

ППД Загреб со три бода остана на претпоследното, седмо место во групата А, додека Динамо со пет бода им се приклучи на ГОГ Гудме и Висла Плоцк, кои имаат и натпревар помалку. На врвот во групата е Телеком Веспрем со девет бодови, а втор е ПСЖ со осум .