Лос Анџелес Лејкерс повторно беа поразени и тоа лесно и убедливо против Феникс Санс .

Лос Анџелес Лејкерс се уште е далеку од добро координиран и хомоген тим. Лекција им одржаа и Санс, а за целосниот хаос се погрижија Ентони Дејвис и Двајт Хауард кои почнаа физички конфликт на клупата за време на минутата одмор, а големиот инцидент го спречија нивните соиграчи.

Санс лесно славеа со 115:105, можеше да биде уште поубедливо да немаше опуштање за Феникс на крајот.

Леброн Џeјмс постигна 25 поени, Дејвис 22 поени и 14 скока, а Вестбрук 15 поени, 11 скокови и девет асистенции. Кај Санс Крис Пол заврши со 23 поени и 14 асистенции, Букер додаде 22 поени, а Бриџис 21.

Њујорк Никс , славеа убедливона гостувањето кај Орландо со 121:96. Никс имаат многу добар почеток на сезоната, забележувајќи две победи на стартот додека Орландо е поразен по втор пат. Меџик беше совладан уште во првото полувреме кога заостана со дури 65:35 на паузата.

Џулиус Рендл ги предводеше Никс со 21 поен, десет скока и седум асистенции. Кај Орландо новајлијата Франц Вагнер постигна 16 поени, Мо Бамба додаде 15 поени и десет скока, а Вендел Картер десет поени и 11 скока.

Исто така, Рокетс беа многу убедливи, победувајќи ги Оклахома Сити Тандер со 124-91. И тука се беше решено многу брзо, а Рокетс на крајот од третата четвртина веќе беа на 100 поени.

Кристијан Вуд беше одличен со 31 поен и 14 скока, Ерик Гордон додаде 22 поени, Кевин Портер 18 поени и десет асистенции, а Џеј Шон Тејт 16 поени, 14 скока и пет асистенции. Шаи Гилгеус-Александер и Мајк Мускала постигнаа по 13 поени за Тандер.

Нетс се опоравија од тешкиот пораз на стартот од Милвоки и славеа во Филаделфија со пресврт во последната четвртина со 114: 109. Бруклин го заврши натпреварот со серија од 16:1, ги остави 76-ерс во последните пет минути без ниту еден кош од игра и забележа  победа. На Нетс сè уште им недостасува Кајри Ирвинг кој ја одбива да се вакцинира,а кај Филаделфија Бен Симонс кој тврди дека не е ментално подготвен за настап.

Кевин Дурент се истакна со 29 поени, 15 скока и 12 асистенции, Ламаркус Олдриџ додаде 23 поени и пет скока, а Џејмс Харден 20 поени, седум скока и 8 асистенции. Кај Сиксерс, Тобијас Харис (седум скока) и Сет Кари постигнаа по 23 поени.

Чикаго Булс имаат добар почеток на сезоната и составија многу интересен тим. Тие ја забележаа втората победа против Њу Орлеанс Пеликанс со 128: 112 во натпревар лишен од каква било неизвесност.

Биковите до победата ги предводеше Зак Лавин со 32 поени, шест скока и пет асистенции, ДеМар Дерозан со 26 поени и Лонзо Бол со 17 поени, десет скока и десет асистенции. За Пеликанс, Брендон Инграм постигна 26 поени со осум скока и осум асистенции, а Девонте Греам постигна 21 поен, шест скока и шест асистенции.

Денвер славеше на крилата на Никола Јокиќ против Сан Антонио Спарс со 102:96. Јокиќ само продолжува таму каде што застана минатата сезона, повлекувајќи ги Нагетс со 32 поени, 16 скока и седум асистенции. Келдон Џонсон ги предводеше Спарс со 27 поени.

Репторси стигнаа до висока победа во Бостон со фантастично второ полувреме со 115: 83. На полувремето Селтикси заостануваа само четири поени, но беа поразени во вториот дел. Четвртиот пик на годинешниот драфт, Скоти Барнс, постигна 25 поени со 13 скока.

40 поени и десет скока на Мајлс Тарнер и по 28 поени на Домантас Сабонис и Малком Брогдон не беа доволни Индијана да победи во Вашингтон. Визардс славеа по продолжение со 34 поени и девет асистенции на Спенсер Динвиди.