Најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ го освои 37. Мастерс во кариерата, откако во финалето на турнирот во Париз го победи Русинот Данило Медведев со 4:6, 6:3, 6:3 и со тоа се реваншираше. за неговиот пораз во финалето на УС Опен.

Да потсетиме, Медведев славеше во Њујорк и го спречи Ѓоковиќ да го освои календарскиот слем, првпат по 1969 година и кога тоа достигнување го имаше Австралиецот Род Лејвер.

Натпреварот започна со брејк на Русинот кој беше доволен за да го освои и првиот сет.

Голема борба беше во целиот втор сет во кој бучавата и движењето на публиката им направи многу проблеми на играчите. Деветтиот гем беше драматичен. Тоа траеше речиси 12 минути, Новак три пати спасуваше брејк топка, а потоа ја искористи третата прилика да го освои сетот и го воведе мечот во решавачкиот трет сет.

Во третиот сет Медведев целосно се распадна, па најдобриот светски тенисер конечно славеше и стигна до рекордниот 37-ми мастерс во кариерата.