Најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ, го победи Матео Беретини со 3-1 (5: 7, 6: 2, 6: 2, 6: 3) и се пласираше во полуфиналето на УС Опен.

Новак повторно го загуби првиот сет против Беретини, како во финалето на Вимблдон, но тоа не беше проблем за најдобриот играч на светот, како што беше тогаш во Лондон.

Го сврте резултатот, дојде до победа и во полуфиналето ќе игра против Александар Зверев, четвртиот тенисер во светот од Германија.

Матео го освои првиот сет, но за време на паузата беше јасно дека Новак не беше потресен од тоа, дека тој момент му служеше само за толкување на текот на играта.

Ова се покажа во вториот сет, каде што успеа да израмни во сетови со освојување на два брејк гемови без проблеми. Можеше да биде поубедливо, но со последните сили, Беретини успеа да задржи барем нешто за себе.

Третиот сет српскиот тенисер рутинирано го доби за конечен триумф од 3:1 по сетови.

Останаа уште чекори. Прво, Зверев, кој докажа дека ја игра сезоната од соништата.

Ѓоковиќ има шанса да му се одмазди, а потоа би се борел за титулата против Даниил Медведев или Феликс Огер Алијасим.

Помина долг пат, уште два чекори и вечноста е тука.