Српските ватерполисти се поразени од Франција со резултат 10:9 во осминафиналето на Европското првенство.

Сензационален резултат се случи во Сплит, бидејќи Србија го заврши учеството во осминафиналето на Европското првенство.

Франција беше подобриот противник вечерва, а против Хрватска и Грција видовме дека се исклучително тежок противник и дека можат да се заканат речиси секого.

Италијанците ќе бидат следниот противник на Французите, додека селекцијата на Србија во плејоф натпреварот од 9. до 12. место ќе игра против Холандија.

Французите одлично го отворија натпреварот и набрзина постигнаа три гола и најавија дека нема да и биде лесно на Србија, а по нерешениот резултат во втората четвртина Франција на полувремето замина со водство од 4:2.

Третата четвртина веќе беше многу поефикасна, а Србија после голеадата губеше со 9:6 и потоа настана хаос. Напнато, драма, мирисаше на сензација, а во последните две минути следуваше српска серија од 3:0 и израмнување.

Единствениот гол на Французите во оваа делница беше постигнат на 10-тина секунди пред крајот кога Марзуки погоди и ја елиминира Србија со 10:9.

Најефикасен беше Крузиља со 4 гола, а Верну и Марзуки постигнаа по 2. Во редовите на Србија , Мандиќ и Рашовиќ постигнаа по 3 гола.