Се одиграа преостанатите квалификациски натпревари за Светското првенство планирани за септември. Немаше поголеми изненадувања на 11 средби одиграни во 20:45 часот.

Италија ја победи Литванија со 5:0 и стигна до нов рекорд. Европскиот шампион врза 37 натпревари без пораз. Последен пат беа поразени во септември 2018 година од Португалија.
„Азурите“ одиграа фантастично прво полувреме кога постигнаа четири гола, а двоен стрелец беше Кин. Останатите стрелци за Италија беа Ди Лоренцо и Распадори. Уткус беше стрелец на вториот гол за Италија откако ја затресе сопствената мрежа.

На избраниците на Роберт Манчини во прилог му оди и вториот резултат од групата Ц, Северна Ирска и Швајцарија одиграа 0 0. Трагичар беше Харис Сеферовиќ, кој промаши пенал во првото полувреме.

Во групата Ј, Германците го совладаа Исланд со 0:4, Вернер, Гнабри, Рудигер и Сане претходно беа меѓу стрелците.

Албанија го почести Сан Марино со 5:0 и се проби на фантастично второ место во групата И. Албанците исто така треба да и се заблагодарат на Англија за моменталната позиција, која одигра 1:1 на гости против Полска. Англичаните се уште се први.

Англичаните ги предводеше Кејн со феноменален гол на гости до судиското надополнување. Во последните моменти Шимански погоди за 1:1.

Белгија ја совлада Белорусија во групата Е со минимални 0:1 и суверено се движи кон Светското првенство. Во нивна корист беше и резултатот од натпреварот Велс – Естонија 0:0.

Во игра се врати и Шпанија за директен пласман на Светското првенство од групата Б по победата над Косово (0:2), но и по поразот од Шведска на гостувањето во Грција (2:1).