Лондонски Арсенал е повторно лидер,го декласира Челси со 5-0 во лондонското дерби на „Емирати“. Арсенал се искачи на врвот на табелата во Премиер-лигата со 77 бода, три повеќе од Ливерпул кој има еден одигран меч помалку, и четири бода повеќе од Манчестер Сити кој одигра два меча помалку од „топчиите“.

Тимот на Микел Артета доминираше во целост на овој дуел.

Белгиецот Ленардо Тросар уште во четвртата минута го постигна првиот гол, а до крајот на првиот дел Арсенал имаше уште неколку одлични шанси, но голманот на Челси, Жељко Петровиќ, беше одличен на голот.

Во второто полувреме „топчиите“ постигнаа уште четири гола. Бен Вајт и Каи Хаверц комбинираа по два гола и го нокаутираа Челси.

Хаверц и  Вајт беа херои во второто полувреме и забележаа по два гола, а Челзи делуваше потполно дезориентирано и не успеа да постигне ниту почесен погодок.

Ова беше најтежок пораз за Челзи во историјата на лондонските дербија. Досега „сините“ од градските ривали губеле со по три гола разлика. Уште едно големо разочарување за навивачите на Челзи.