(ВИДЕО) Србија со пораз стартуваше на ЕП, Белингем донесе триумф за Англија

Фудбалската репрезентација на Англија имаше успешен старт на ЕВРО 2024. На дуелот во Гелзенкирхен, селекцијата на гордиот Албион минимално ја совлада Србија со 1-0.

Стрелец на победничкиот гол беше Џуд Белингам во 13.минута од натпреварот. Тој налета на центаршутот од десната страна и со удар со глава ја затресе мрежата на противникот.

Англичаните имаа убава шанса за втор гол преку Хари Кејн, но не ја искористија, а и Душан Влаховиќ можеше да донесе израмнување. Сепак, триумфот им припадна на Англичаните.

Англичаните ги освоија трите бода, меѓутоа нивната игра не беше многу ветувачка, особено бидејќи се сместени на врвот меѓу кандидатите за трофејот.

Од стартот Пикси тргна со двајца напаѓачи, Влаховиќ и Митровиќ, но на сметка на капитенот Душан Тадиќ кој остана на клупата. „Гордиот Албион“ беше поконкретен. Веќе во 13. минута Џуд Белингем се најде на вистинското место на петерецот, а топката со помош на блокот му ја нафрли Букајо Сака. Белингем практично ја „закова“ со глава во мрежата оставајќи го Рајковиќ немоќен.

Србите беа во подредена улога во првиот дел, но добра шанса имаше Александар Митровиќ. Напаѓачот на Ал-Хилал доби полувисока топка и биеше крај десната статива од голот на Пикфорд. До полувремето Англија беше подобар противник, меѓутоа како што одминуваше времето фаворитот се опушташе. Голем пех за Србија беше повредата на Филип Костиќ пред полувремето, а крилото на Јувентус во солзи го напушти теренот.

Во вториот дел Англичаните не изгледаа најдобро. Србија се опушти, ја презеде топката и играта на средината на теренот. Имаше моменти во кои Англија беше на маки, но ривалот не успеваше да ја казни индиспонираноста. Англиските фудбалери делуваа преопуштено и тоа можеше да биде проблематично. И покрај единствената шанса на фаворитот таа беше сериозна, Хари Кејн со глава ја погоди пречката со удар со глава.

Во завршницата целосно притисна Србија, а имаше и две добри шанси. Прво Влаховиќ, а голманот на Евертон со атрактивна парада спаси.

По корнерот се закани и Бирманчевиќ, но неговиот удар од неколку метри пред голот со глава го одби Кејн. Се закани и Сергеј Милинковиќ-Савиќ со удар од голема далечина, меѓутоа резултатски промени немаше.