Палмеираснсиноќа во финалето на Копа Либертадорес по продолжение го победи Фламенго со 2:1 и со тоа ја одбрани титулата за најдобар јужноамерикански тим.

Палмеирас поведе во 5. минута со голот на Веиге, израмни Габриел Барбоса во 72. минута, а победата за Палмеирас во 95. минута ја донесе Дејверсон кој влезе во игра само четири минути порано. Тој постигна гол по катастрофалната грешка на дефанзивецот Фламенго.

Дејверсон стана хит на социјалните мрежи не само поради голот туку и поради досега невидената симулација во последните секунди од натпреварот. Откако направи прекршок во нападот, Дејверсон се скара со противнички играч, а потоа се упати кон својата половина. Главниот судија Нестор Питана, кој го судеше финалето на Светското првенство во 2018 година, го потапка по грбот, по што Дејверсон падна како покосен.

Го фати за грб и почна да се наведнува, веројатно сакајќи да го заслужи исклучувањето на противничкиот играч бидејќи мислел дека го удрил одзади. Питана се наведна и објасни дека го допрел по грбот, а Дејверсон стана по неколку моменти.