Во натпреварот од 1.коло од групата Г на 25. Светско првенство, хрватските ракометарkи беа поразени од Бразил со 25:30 (12:18).
Иако се знаеше дека Бразилkите се најсилните ривали во групата Г и дека мора да се одигра максимално против нив, хрватските ракометарkи целосно потфрлија и беа убедливо поразени (25:30).

Во првото полувреме Бразилките изгледаа многу подобро, што беше јасно видливо преку резултатот, бидејќи на полувреме водеа со 18:12.

Второто полувреме Хрватска го отвори со два последователни гола (Блажевиќ, Јежиќ), предноста се намали на 14:18, но Бразилките одговорија со три гола, па нивната предност се зголеми на +7 (21:14). И веќе во тие моменти стана јасно дека нема да има ништо од пресвртот.

Најефикасна во хрватската репрезентација беше Валентина Блажевиќ со седум гола, а Бруно Де Паула исто така постигна седум гола за Бразил.