Фудбалерите на Ливерпул со 1-0 ги победија Волвс на Молину во 15. коло од Премиер лигата.

Голот вреден за победа го даде резервистот Дивок Ориги во четвртата минута од судиското продолжение , на само една минута пред последниот судиски свиреж.

Голем дел од работата завршија Вирџил ван Дајк и Мохамед Салах, кој го исфрли својот чувар и му асистираше на Белгиецот, кој погоди за ерупција од радост.

Гол вреден за моменталното прво место, иако многу лесно можеше да се случи „црвените“ да го изгубат.

Барем врз основа на случувањата на теренот, пред се по промашуваето на Диого Жота против клубот во кој се афирмираше, кое речиси беше невозможно.

Во тоа го „придружуваа“ Салах и Садио Мане, блескаше голманот Хозе Са, но и тој не успеа да го одбрани ударот на Ориги.

Така, Ливерпул барем привремено го презеде врвот пред Челзи и Манчестер Сити, а беше блиску да остане на „нула“, што не му се случило девет месеци, од дуелот со Фулам на „Енфилд“ (0:1).

Во истиот период се одиграа уште два натпревари.

Калум Вилсон го донесе триумфот на Њукасл над Барнли (1:0), додека Нил Мопај погоди во осмата минута од судиското обештетување за ремито на Брајтон во Саутемптон (1:1).

За домаќинот стрелец беше Армандо Броја.