Никола Јокиќ го одигра најдобриот натпревар сезонава, во победата на Денвер во Њу Орлеанс од 120:114 по продолжение.

За 37 минути на паркетот, Србинот постигна сезонски рекорд од 39 поени со импресивни 17/23 од игра (0/3 тројки).

Ланскиот МВП имаше уште 11 скока и асистенции, па го забележа 61-от трипл-дабл во кариерата.

Јокиќ беше херојот на Нагетс, постигнувајќи пет поени во последните минути од регуларниот дел од мечот за продолжение, а потоа во дополнителниот период  постигна 11 од 15-те поени на неговиот тим.

“Добро е чувството. Тимот ми веруваше. Тренерот нацрта неколку акции за мене. Топката ме сакаше и не застанавме. На крајот на краиштата, чувствувам дека навистина ми веруваа и многу ми е лесно да шутирам во такви ситуации“, рече Јокиќ.

Јокиќ најдобро го следеше Вил Бартон со 20 поени (4/7 тројки) и 6 асистенции, Монте Морис постигна 11, а Арон Гордон и Џамајкл Грин по 10.

Во тимот на Пеликанс најефикасен беше Јонас Валанчиунас со 27 поени и 11 скока, додека Херберт Џонс додаде 19 раце со 7 скока.

Победа за Далас, успеаја да го совладаат Мемфис и да ја прекинат серијата порази, Дончиќ постигна 26 поени, Порзингис 19, па Гризлис беа запрени после пет победи. Шутираа лошо, под 40%, паднаа во последната четвртина.

Сакраменто Кингс првпат сезонава победија три натпревари во низа, славеа против слабиот Орландо, Д’Арон Фокс го предводеше домашниот тим со 33 поени.Партијата на кариерата на Кејлеб Мартин, кој го замени повредениот Батлер, донесе неочекуван триумф на Хит против шампионот. Мартин постигна 28 поени за Баксим, Ловри постигна 22 поени и имаше 13 асистенции. Лоша партија на Антетокумпо, заврши со 15 поени, 4 од 13 шута од игра .

Рукито Крис Дуарте беше клучен за победата на Индијана против Никс, тој веќе постигна 13 поени во првата четвртина, заврши со 23. Во првото полувреме Индијана шутираше преку 60%, одигра еден од најдобрите натпревари во сезоната, сите стартери беа двоцифрени.

Јута не греши, клучен е добриот шут, Донован Мичел заврши со 36 поени против Минесота, Џезерите постигнаа 25 тројки. Бојан Богдановиќ броеше до 21, инаку гостите упатија 54 удари за тројка, поведувајќи по бројот на обиди во лигата .

Хјустон е хит. По 15 порази, наредија седум победи, сега ги победија Нетс, по враќањето на Харден во градот. „Брадаѕа“ даде 25 поени, а водечкиот тим на Истокот настапи без Дурент и Олдриџ. Ерик Гордон даде 21 поен за Рокетс, пред да биде исклучен. Бруклин се врати во игра од -17 во финишот, но веќе беше доцна за пресврт.

Ембид и Сет Кари ја завршија работата против Шарлот, Камерунецот постигна 32 поени, Сет Кари додаде 23 ноќта кога постариот брат стигна на девет тројки од Реј Ален првиот на вечната листа. Стеф Кари постигна 22 поени, шест тројки, Вориорс го совладаа ослабениот Портланд, гостите настапија без Лилард и Мекколум.

Кавси ги победија Булс, Гарланд постигна 24 поени, Мобли додаде 16, со 9 скока и 5 блокади, петти триумф за тимот од Охајо во седум меча. Ова е најубедливата победа за Кливленд сезонава, на другата страна ЛаВин 23 поени, Лонзо Бол 19, Вучевиќ 18, го немаше Дерозан. Во последниот меч од вечерта Бостон повторно загуби во Лос Анџелес, по Лејкерси мерка им земаа и Клиперси, а без Пол Џорџ ноќ на кариерата од 27 поени имаше Брендон Бостон Јуниор рукито од Кентаки.