Пред повеќе од пет илјади гледачи во Арената, кошаркарите на Партизан го декласираа Тренто со 97:65 во деветтото коло од групата А на Еврокупот.

Партизан беше супериорен од самиот старт, но по четири минути избраниците на Обрадовиќ создадоа двоцифрена предност (12:2) и не ја испуштија до крајот. По тринаесет минути игра беше +28 за црно-белите (38:10) и уште тогаш се знаеше дека остатокот од дуелот ќе биде формалност.

Џем Мадар беше најефикасен со 18 поени (5-8 од игра), со 3 скока и 4 асистенции, Кевин Пантер даде 17 поени (7-10 од игра, 4 скока, 3 асистенции), колку и Далас Мур постигна гол (8-13 од игра, 3рб).

За Тренто, Андреа Меканоте постигна 15, Џордан Каролин 14, а Диего Флакадори 13 поени (6 бб, 3.).

Црно-белите имаат скор 7-2, додека италијанскиот тим моментално е на само една победа и осум порази.

Во следното коло Партизан на 18 јануари го пречекува Хамбург, а три дена претходно во АБА лигата гостува во Студентскиот центар.