Кошаркарите на Црвена звезда се поразени од Асвел во Вилербан со 69:67 во 22. коло од Евролигата.

Речиси три недели по последниот меч, играчите на Црвена звезда покажаа добра борба од која можеа да излезат како победници, но тоа не беше случај.

Натпреварот започна малку побавно на двата краја на паркетот. Двата тима во овој дуел влегоа со одредена неизвесност. Шутот на Звезда на самиот старт не ветуваше. Во транзицијата имаше можност за неколку поени, но гостите не успеаја да ја претворат и да ја зголемат предноста. Но, одбраната заврши многу добра работа, а истото може да се каже и за Асвел. Видовме само 13 поени во првите четири минути игра .

По три последователни промашувања за три, следуваа две врзани тројки. Остин Холинс и Арон Вајт постигнаа поени, а Ѕвезда имаше осум поени повеќе на две минути пред крајот на првиот дел. Дури три пати во воведниот дел од играта истекуваше времето на домашните за напад, што сведочи за одличната одбрана на избраниците на Радоњиќ.

Минута и пол по почетокот на втората делница, на семафорот имаше двоцифрена разлика по поените на Калиниќ (11:21) и Ти Џеј Паркер тоа го сфати како аларм. Сепак, Асвел продолжи да се мачи против гранитната одбрана на Звезда, која српскиот шампион успеа да ја претвори во предност од 14 поени.

Не гледавме убава кошарка, особено на крајот од полувремето , естетиката дефинитивно не беше сојузник на двата тима на овој дуел, но сигурно е дека тоа не го погоди Радоњиќ. Неговиот тим на пауза замина со „+10“ и со само 25 примени поени, што беше единствено важно.

Асвел успеа да ја забрза играта, тие го свртеа темпото на своја страна и набргу по почетокот на вториот дел му дишеа во врат на својот ривал. Тогаш во налет беше Пол Лакомб, а Звезда имаше потешкотии и во своите редови, откако по 27 минути игра Никола Калиниќ имаше четири фаули..За прв пат од почетокот на мечот, со поените на Џејмс Гист, Асвел поведе со 44:43, но потоа Огњен Добриќ возврати со тројка. Крис Џонс погоди на ист начин и Асвел водеше пред да влезе во последната четвртина. Само во третиот дел постигнаа скоро ист број поени како и во целото прво полувреме.

Двата тима  наизменично се менуваа во водство во последниот период, но Црвена Звезда организираше очаен напад во последните секунди и пропушти можност да израмни или победи.

Најдобар поединец на Црвена звезда беше Огњен Добриќ со 20 поени, 12 додаде Арон Вајт. Кај Асвел се истакнаа Лакомб и Џонс со по 17 поени.