Рускиот скијач во крос-кантри Александар Болшунов во петтиот обид стигна до златниот медал на Зимските олимписки игри. Болшунов по три сребрени и бронзени медали славеше во скиатлон во Пекинг .

Рускиот 25-годишен скијач во крос-кантри Александар Болшунов го освои своето прво олимписко злато со убедливата победа во скиатлон, првата дисциплина во трчање за мажи на Зимските олимписки игри во Пекинг.

На патот кон златото, на Болшунов не му попречи падот во првиот дел од трката, кога се лизна на една удолница, но брзо стана и без последици ја продолжи трката. Класичниот дел заврши нерешено со Финецот Иво Нисканен, за да создаде предност од 13,5 секунди по еден километар трчање во слободен стил и да продолжи да ја зголемува.

Нисканен како специјалист за „класика“ не успеа долго да се задржи на второто место, бидејќи по 2,5 километри од делницата на слободен стил беше престигнат од Русинот Денис Спицов, кој надополни половина минута заостанување од класичниот дел на трката.

Болшунов дојде до целта по еден час, 16 минути и 9,8 секунди одличен настап и со тоа го освои својот петти олимписки медал, а првиот златен медал. Во Пјонгјанг освои сребро на 50 километри класика, во спринт штафета и штафета 4х10 километри и бронза во класичен спринт.

Со минута и 11 секунди до третото олимписко сребро во кариерата стигна неговиот 25-годишен сонародник Денис Спицов, а две минути зад победникот стигна 30-годишниот Финец Иво Нисканен кој досега има освоено две злата, на 50. км класичен стил од Пјонгјанг и класичен тимски спринт од Сочи, а сега додаде бронза во скиатлон.

Дисциплината која вклучува 15 километри класично трчање, менување скии и уште 15 километри слободно трчање, првпат се појави во олимписката програма пред осум години во Сочи, а во 2018 година во Пјонгчанг, Кореја доминираа Норвежаните кои ги освоија сите три медали.

Во Националниот нордиски центар во Жанѓијаку, репрезентацијата на Норвешка доживеа целосен дебакл. Победникот од Пјонгјанг Симен Кругер не можеше да настапи поради позитивен ПЦР тест пред пристигнувањето во Кина, а оние кои се најдоа на стартот не ги оправдаа резултатите на норвешките тркачи од оваа и од претходната сезона.

Ханс Кристер Холунд ја заврши трката на четвртото место (+2: 30,9 минути), а Паал Голберг беше петти (+2: 52,5). Водечкиот тркач во Светскиот куп Јоханес Хосфлот Клаебо стигна на целта само како 40-ти со огромна разлика (+9: 06,0), а Сјур Роте мораше да се откаже по десет километри.

Норвежаните ќе имаат можност да го подобрат впечатокот за два дена, за кога се закажани трките во слободен спринт.