Ненад Димитријевиќ и Валенсија одиграа неверојатен натпревар, на гостински терен славеа против Реал Мадрид со 93-94 во рамките на 21. коло во Ендеса Лига.

Тимот на македонскиот репрезентативец му го нанесе четвртиот пораз на лидерот во ова натпреварување. Валенсија и Реал во првата четвртина постигнаа 61 поен, гостите беа за нијанса подобри по првото полувреме (48-53), откако во овој период имаа и позитива од седум поени.

По одморот Валенсија имаше и двоцифрени 50-63, но домашниот состав успеа да дојде во егал завршница, но не и да победи. Љуљ со тројка доближи на 93-94, веќе немаше време за нешто повеќе.

Димитријевиќ имаше голема улога во победата на својот тим постигнувајќи 10 поени, надополнети со пет асистенции и три скока. Кај Валенсија најефикасни беа Препелиќ и Дубљевиќ со по 16 поени, додека кај Реал Љуљ заврши со 17 поени.

Риверо и Препелиќ беа лидери кај гостите, двајцата имаа по 16 поени. На другата страна Љуљ имаше 17 поени.