Хокеарите на Финска ги оправдаа очекувањата и со победа влегоа на хокеарскиот турнир. Финска ja оствари најубедливата победа на турнирот досега со 6:2 против Словачка .

По Русија и Данска во средата и Шведска денес, настапот на Зимските олимписки игри во Пекинг со победа го отворија и финските хокеари. Финците ја постигнаа најубедливата победа на турнирот досега.

Словаците не беа добар ривал во групата Ц, Финска славеше со 6:2 и го презеде врвот во групата пред Швеѓаните, кои сепак потешко од очекувањата ја победија Летонија.

Досега најефикасниот тим на турнирот ги реши сомнежите уште во првата третина. Словаците поведоа по пет и пол минути игра, но до крајот на периодот Финците направија пресврт од 3:1 преку Манинен, Песонен и Алтонен.

Во втората четвртина Слафковски и Манинен постигнаа по еден гол на двете страни, а Финците ја завршија работата со трет гол на Манинен и втор на Алтонен, кои беа и најдобри стрелци на натпреварот.

На Словаците им пресууди слабата игра во напад, постигнаа само два гола од 33 шута, а од пет power play ситуации не постигнаа ниту еден гол.

Попладне имаме два натпревари – Канада игра против Германија, а САД против домаќинот Кина.