Норвежанката Марта Олсбу Роизеланд апсолутно доминираше во спринтот и сосема заслужено го освои своето второ злато во биатлон на Зимските олимписки игри во Пекинг .

Водечката биатлонка во Светскиот куп, 31-годишната Норвежанка Марта Олсбу Роизеланд, во петокот го освои својот прв поединечен златен медал на Олимписките игри во Спринт во Жанџиаку, откако пред четири години го освои сребрениот медал во истата дисциплина.

Без ниту една грешка во двете пукања и со најубедливи перформанси на трката, на Роизеланд и беа потребни 20 минути и 44,3 секунди за да ја помине делницата долга 7,5 километри, а ниту еден од ривалите не успеа да се доближи на помалку од половина минута заостанување.

Сребрениот медал го освои 22-годишната Швеѓанка Елвира Оеберг со заостанување од 30,9 секунди, прв медал на големите натпреварувања во кариерата, а бронзата и припадна на 31-годишната Италијанка Доротеа Вирер со заостанување од 37,2 секунди. . Италијанката досега има освоено поединечни медали на светските првенства, а ова и е првпат на Олимписките игри, каде што има бронзени медали од Пјонгчанг и Сочи.

Меѓу првите десет на оваа трка, седум биатлонји беа без промашување.

Марте Олсбу Роизеланд ја продолжи својата низа на овие Игри, освојувајќи медали на секоја трка на која се натпреваруваше. Освои бронза во поединечна трка (15 км), каде што едно промашување во последната серија и го одзеде златниот медал, а потоа беше дел од норвешката мешана штафета, која ја освои олимписката титула.

Благодарение на денешниот настап, Норвежанката е прв фаворит за злато на трката на 10 км која е закажана за в недела на 13 февруари.