Со голот на Лемар, јорганџиите стигнаа до целиот плен (2: 1) против Еспањол

Со пресврт во крајот на натпреварот и голот на Лемар во 100. минута, Атлетико го совлада Еспањол (2: 1) во 4. коло од Примера. Иако домаќинот дојде до предност на крајот од првиот дел од играта, офанзивата на Атлетико вроди со плод во продолжението, а избраниците на Диего Симеоне ја забележаа третата последователна победа на шампионатот.

Домашниот тим поведе во 40. минута кога Ембарба изведе корнер, а Де Томас умешно реагираше на првата статива и со глава ја испрати топката во мрежата.

Притисокот на јорганџиите резултираше со голот на Лемар во 53. минута, сепак, по ВАР анализата, тој беше поништен поради недозволената позиција на Суарез. Иако Уругваецот немаше контакт со топката, неговото движење влијаеше на играта и голот беше оправдано поништен.

Желбата да не се врати од Барселона со празни раце го натера Симеоне да смени во нападот, а на крајот од мечот се откажа од Суарез и Гризман. Храбриот потег на Аргентинецот се покажа како исправен и ја донесе наградата во форма на израмнувачки гол на Караско во 79. минута.

Сепак, бодот не ги задоволи апетитите на Мадрид, кој целосно го скрши отпорот на ривалот во 10 -тата минута од продолжението и до целиот плен стигна со голот на Лемар.