Во вториот натпревар од првиот ден на програмата од осминафиналето на Лигата на шампионите, Флензбург на домашен терен беше подобар од Сегед со 25:21 .

Сезоната на Фленсбург досега не беше особено добра, но наеднаш би можела да се подобри. Во првиот натпревар од осминафиналето на Лигата на шампионите победи против Сегед 25:21.

Тоа е предност која не гарантира ништо, но дефинитивно не е мала. Сегед помогна со неколку глупости, особено во средината на првиот дел кога за кратко време двапати си „пукаше во нога“.

Имено, дотогаш се играше гол за гол со мала предност на Сегед, а потоа во интервал од половина минута Габер непромислено заработи второ исклучување, а Бодо директен црвен картон.

Ова му помогна на домаќинот да започне со одлепување и да избега на шест гола предност во финишот на првото полувреме.

Сегед успеа да се стабилизира на почетокот на вториот дел, дојде до гол негатива, но домаќинот повторно се одвои и создаде солидна предност за реванпот во Унгарија.

На крајот Бенјамин Буриќ собра десет одбрани, а Хампус Ване постигна пет гола. Кај Сегед, Иманол Гарсија постигна пет гола .