Фудбалерите на Селтик го совладаа Ренџерс на „Ајброкс“ со 2:1 (2:1) во популарното дерби „Олд Фирм“.

Постојат реални шанси Џовани ван Бронкхорст да не ја одбрани титулата шампион на Шкотска, која Ренџерс лани ја освои со Стивен Џерард.

Големото дерби во Глазгов започна фантастично и по само три минути имавме гол. Рајан Кент му избега на Јурановиќ пробивајќи се по левата страна, а потоа испрати пас по земја пред голот на Џо Харт, на кој натрча Арон Ремзи, кој откако го постигна фол на дебито и во вториот меч успеа да постигне гол.

Сепак, само четири минути подоцна Селтик израмни. По неколку неуспешни обиди, топката по одбраната на Алан Мекгрегор стига до Том Рогиќ, кој го замолкна „Ајброкс“.

Темпото беше многу добро во продолжението од натпреварот, а пред паузата во 43. минута и гужвата во шеснаесетникот на Ренџерс, Камерон Картер-Викерс ја затресе мрежата за целосен молк на стадионот на Ренџерс.

Не беше толку динамично во вториот дел од натпреварот, Ренџерс се обидувашее, но залудно. Така Селтик вторпат сезонава го совлада најголемиот ривал и на шест кола пред крајот има шест бода повеќе од „вечниот непријател“.