Опоравен Стеф Кари, нервозен Јокиќ, како што се претпоставуваше, Денвер тешко ќе им парира на Вориорс. Кари влезе од клупата и постигна 34 поени за лесна победа над Нагетс од 126:106.

Јокиќ им ја олесни работата, иако на Денвер секако ќе му беше тешко да се врати и да остане во игра. Србинот беше исклучен поради уште една техничка грешка на седум минути пред крајот,а заврши со 26 поени, 11 скока и 4 асистенции, 2 блокади.ж

На седум минути до крајот на четвртата четвртина, Јокиќ се најде под кошот во дуел со Дрејмонд Грин. Откако Јокиќ промаши тежок удар за два поени, луто се сврте кон судијата жалејќи се за недосудениот фаул.

На крајот, кога беше исклучен, Гери Пејтон Јуниор го „тапкаше“ , што го испровоцира Јокиќ, тој тргна кон ривалот и судиите, но Кари и Пул некако го спречија.

Џордан Пул повторно беше стартер за Вориорс, одигра уште еден одличен меч, ова му е втор плејоф натпревар во кариерата. Постигна 29 поени (30 во првиот натпревар), Томпсон додаде 21, Денвер дефанзивно немаше одговор за противничките напади. Кари погоди 12 од 17 удари, пет тројки. Денвер водеше во првото полувреме, но серијата 23:4 пред паузата го однесе Голден Стејт до предност на полувреме. Нагетс шутираа многу послабо, Грин повторно го исфрустрира Јокиќ, кој ги промаши сите осум обиди за три поени.

Серијата се сели во Денвер, третиот меч е во четврток, ако победат Вориорс тоа практично ќе биде одлука, Нагетс тешко дека можат да се вратат од заостанување од 3-0, па и така со оглед на виденото во првите два натпревари, ќе биде премногу тешко.