Португалија ja совлада Србија со 4: 3 во осминафиналето на Светското првенство во футсал кое се одржува во Литванија .

Португалците беа подобри во првото полувреме, но Србија пружи жесток отпор. По мајсторијата на Рикардињо во 14. минута, Португалија дојде до предност.

Коелјо го проигра најдобриот играч на светот кој со пета ја смести топката во мрежата. Португалецот можеше веднаш да ја удвои предноста, но пречката на голот на Аксентијевиќ беше спречена.

Асистентот за првиот гол и фудбалерот на Барселона, Андре Коелјо  беше главен протагонист за вториот гол и ја круниса со погодок прекрасната акција на својот тим.

Србија имаше свои можности. Лазаревиќ и Коциќ се обидуваа, но голманот Бебе секогаш  се попречуваше.

Србија го отвори второто полувреме со гол по ударот на Лазаревиќ.

Брзоногиот Лазаревиќ се проби по страна, а потоа ја заби топката во мрежата на Бебе.

Очигледно беше дека Португалците беа разнишани, а Србија имаше уште неколку можности. Најдоброта ја имаше Томиќ, кој на мајсторски начин се ослободи од противникот но недостигаше финишот.

Неговото промашување го исправи Јован Лазаревиќ по само пет минути од првиот гол со што и донесе израмнување на Србија на 12 минути пред крајот на натпреварот.

Нивото на играта на Србија донекаде опадна по израмнувањето и се отиде на продолженија 2 x 5 минути .жж

Португалија тргна жестоко и најпрво Варела добар удар го совлада Аксентијевиќ за 3: 2 , а набргу потоа следуваше уште еден.

Ерик ја фати топката од корнер, а таа се одби од Радовановиќ во голот на Србија за водство на Португалија од 4: 2.

Тоа беше и конечен резултат по првото продолжение.

Србија имаше свои шанси во второто продолжение. На 40 секунди до крајот, Ракиќ постигна гол и и донесе надеж на својата репрезентација. Србија имаше неколку удари за израмнување, но не стигна до него.

ВИДЕО

Португалија во четвртфиналето ќе игра против Шпанија, која ја совлада Чешка со 5: 2.