Кошаркарите на Барселона го победија Олимпијакос со 84:74 и го освоија третото место на фајналфорот на Евролигата во Белград.

Барселона не ја оствари целта и не ја освои титулата, но ја освои утешната награда на Фајнл-фор турнирот во Белград.

Олимпијакос ќе мора да се задоволи со учеството на Ф4, на кое се врати по петгодишен пост.

Барселона уште на стартот најави добар натпревар. Олимпијакос одигра лошо на двете страни од теренот, што им донесе предност на Шпанците од 10:2.

Дури на крајот од првата делница Грците почнаа да играат, но потоа успеаја целосно да се вратат во игра.

Везенков во последната секунда намали на 20:18.

Во втората четвртина црвено-белите од Пиреја одиграа многу подобра одбрана, но доминираа загубените топки на двете страни. По 15 минути игра ги имаше дури 13.

И Олимпијакос успеа да поведе, но на крајот од првото полувреме следуваше нова серија на Барселона. Сертак Шанли беше одличен, па на одмор се замина со 45:38.

Почетокот на третиот дел беше сличен на почетокот на првиот. Барса и Миротиќ погодуваа се, а тоа се одрази и на резултатот +15.

Меѓутоа, кога се чинеше дека се е готово, Везенков ги крена на нозе навивачите од Пиреја, а тоа влијаеше на големото враќање на грчкиот тим.

Промашувањата изобилуваа во четвртата четвртина, која повеќе беше во согласност со водството на Барса, а Шекил Мекисик во еден момент ја крена „Арената“ на нозе со атрактивно забивање и секако најдобриот потег на натпреварот.

Потоа Олимпијакос се врати на 68:65, Јасикевичиус побара тајм-аут, но …

Избраниците на Јоргос Барцокас немаа доволно „гориво“ уште еднаш да направат серија, па Барса релативно мирно го приведе натпреварот кон крајот и го освои третото место.

Најдобар кај победниците беше Миротиќ со 19 поени и по четири скока и асистенции.

Калатес имаше девет поени, осум скока и дури 13 асистенции, додека Шанли постигна 16 поени.

На другата страна се истакна Везенков со 20 поени и 11 скока. Слукас постигна 14 поени и седум асистенции, додека Мекисик имаше 11 поени и дури пет украдени топки.