Потешко од очекуваното, „црно -белите“ победија на почетокот на сезоната.

Во последниот натпревар од првото коло во АБА лигата , кошаркарите на Партизан го совладаа Задар на гости со резултат 78:73 (21:21, 13:21, 20:18, 19:18).

Најтрофејниот европски тренер, Жељко Обрадовиќ кој го презеде Партизан минатото лето, дебитираше со победа во натпреварувачки натпревари, но тоа беше многу потешко отколку што многумина очекуваа.

На почетокот на натпреварот се истакна Луковиќ, кој и направи големи проблеми на одбраната на „црно -белите“, кој сепак некако успеваше да го одржи водството.

Проработе Кевин Пантер со десет поени во првата четвртина, но благодарение на тројката на Јордано, Задар го израмни резултатот на крајот на првата четвртина – 21:21.

Во втората четвртина видовме многу подобра одбрана на гостите, се разигра Раде Загорац со осум поени и два скока, додека Аврамовиќ го следеше што доведе до предност од осум поени за Партизан на полувреме – 34:42.

Второто полувреме Партизан добро го започна со тројка на Мадар и повторно стигна до двоцифрена предност, но серијата грешки и двете тројки на Jордано го задржаа Задар во игра пред последната делница – 54:60.

Со поените на Вуковиќ и Дрежњак, Задар стигна само на еден бод заостанување, што во еден момент дојде до израмнување, но Мур успеа да ја врати предноста на својот тим со две тројки во многу важни моменти.

Партизан влезе во последната минута со три поени предност, а Трифуновиќ и Пантер ставија точка на играта со поени од слободно фрлање.

Најефикасен играч на натпреварот беше Вуковиќ од тимот на Задар со 16 поени и седум  скокови, а го следеше неговиот соиграч Јордано со 15.

Кај Партизан, Далас Мур и Пантер постигнаа по 14 поени, Аврамовиќ и Трифуновиќ постигнаа по 11 поени, додека Зак Лидеј оствари дабл-дабл учинок со 10 поени и 10 скока.