Александар Зверев мина низ пекол во второто коло на Ролан Гарос.

Германскиот тенисер мораше да игра три часа и 35 минути, да ја спаси меч топката во петтиот сет, но на крајот го победи 36-от светски играч Себастијан Баес од Аргентина со 2:6, 4:6, 6 : 1, 6: 2, 7: 5.

Тој по трет пат во кариерата успеа да сврти натпревар од 0:2 на 3:2 во своја полза.

Така, Саша низ иглени уши се проби до третото коло и ќе мора да се одигра далеку подобро доколку помисли да направи нешто на крајот од турнирот.

Зверев лошо влезе во мечот, го загуби својот сервис и Баес поведе со 2:0.

Аргентинецот уште еднаш му го одзеде сервисот на третиот играч на светот за 4:1, па не можеше да ја загуби таа предност, го доби сетот со 6:2.

Уште полошо, тенисерот од Хамбург го започна вториот сет, Баес стигна до два брејка и големи 4-0.

Сепак, Зверев врати еден брејк, намали на 3:4, но не успеа повеќе, Баес ја искористи третата сет топка за 6:4 и 2-0 во сетови во десеттиот гем.

Зверев мораше многу да промени, брзо да се ресетира, да смени нешто во играта и успеа.

Веднаш дојде до брејк, водство од 3-0, за Баес да намали на 3-1.

Со нова серија од три последователни гемови, Зверев стигна до 6:1.

Речиси идентична слика имаше и во четвртиот сет, повторно Зверев започна со два брејка и стигна до голема предност од 4:1.

Набргу тој дел од играта го доби со 6:2 и го воведе мечот во петтиот решавачки сет.

Баес успеа да направи брејк за 4:2 во шестиот гем, но веднаш возврати со рибрејк Зверев за 3:4, а потоа израмни.

На 5:4 Баес имаше меч топка на сервис на Зверев, но не ја искористи.

И веднаш стигна казната, Зверев направи брејк за 6:5 и сервираше за победа.

Германецот во третото коло игра против подобриот од пресметката меѓу Грикспур и Накашима.