Во големото дерби од групата А помеѓу Пари Сен Germермен и Манчестер Сити, домаќинот славеше резултат 2: 0 во Париз.

Се започна со одлична акција на Хакими по десната страна, Мароканецот ја исфрли топката во казнениот простор на „граѓаните“ каде се најде Идриса Гана Геј и во осмата минута го погоди голот на беспомошниот Едерсон.

Следуваше иницијатива на теренот на Сити, обидот на Стерлинг со глава заврши на гредата, а потоа Бернардо Силва повторно ја погоди рамката на голот од непосредна близина.

После тоа, Де Брујн има среќа што не заработи исклучување по тешкиот старт над Геј, откако Сити се закани преку Диас, но Донарума одлично реагираше и го одбрани својот гол.

Продолжението на натпреварот не донесе толку возбудувања на почетокот, ПСG лесно се снајде со иницијативата на гостите, Нејмар имаше можност да реши се, но тоа го направи Лео Меси.

Аргентинецот го постигна својот прв гол во новиот клуб, одигран во 74. минута кога Аргентинецот се проби во средината и по комбинација со Нејмар постигна во свој стил.

ВИДЕО

Бриж направи изненадување во Лајпциг, каде го совлада домашниот тим со 2: 1.

Германците поведоа со голот на Кристофер Нкунку во петтата минута, но Бриж ги освои сите три бода на гости со головите на Ханс Ванакен и Матс Риц.

Во групата Д ја видовме една од најголемите сензации во историјата на Лигата на шампионите, Шерифот го победи Реал Мадрид со 2: 1.

Молдавскиот тим ги шокираше сите со акција во 25. минута, која беше крунисана од Узбекистанецот Јасур Јакшибаев со гол по удар со глава.

Реал мораше да оди за се или ништо, Шериф издржа до 65. минута кога беше досуден пенал за домашниот тим. Карим Бензема беше сигурен од белата точка.

Веднаш потоа влезе и Лука Јовиќ, но без разлика на тоа, гостите стигнаа до голот во 72. минута, која беше откажана поради офсајд.

Србинот доби жолт картон, после тоа имаше одлична можност по центаршутот на Родриго, но одбраната реагираше и го смири неговиот удар.

А потоа, пенал во 89. минута, кога Себастијан Тил со фантастичен удар го совлада Куртоа и приреди една од најголемите сензации во Лигата на шампионите.

Храбриот Шериф издржа до крајот на натпреварот и на тој начин продолжи да пишува нови страници од својата бајка по елиминацијата на Црвена Звезда и Динамо, и триумфот над Шахтјор во првото коло од групната фаза.

Бобан Николов блезе во игра во втората минута од судиското продолжение и беше дел од големиот триумф .