Талентираниот бразилски напаѓач Витор Роке имаше краток настап за Барселона против Алавес бидејќи доби црвен картон по само 13 минути откако влезе во игра.

Роке влезе во игра во 59. минута, по што постигна гол само четири минути подоцна, но потоа следеа два жолти картони, од кои вториот беше контроверзен и предизвика бура од реакции на навивачите на каталонскиот гигант.

Во претходното коло херојот на Барса беше зимското токму засилувањето Витор Роке, кој го постигна деби-голот за победа, а младиот бразилски ас беше во центарот на вниманието и на овој натпревар. Откако влезе во игра, прво во 63. минута донесе 1-3 за својот тим, а потоа направи две грешки и доби два жолти картони за само пет минути и предвреме го заврши натпреварот. Сепак, иако Барса од 72. минута играше со играч помалку, успеа да ја сочува предноста и заслужено освои нови три бода.