Фудбалерите на Атлетик Мадрид успеаја да го победат Милан на Сан Сиро по пресврт од 2-1.

Тие го искористијa играчот повеќе од 30 минута дури во самиот финиш, во последните петнаесет минути од играта.

Милан одлично го започна дуелот, поведе преку Рафаел Леао во 20. минута и навести добар резултат.

Атлетико израмни во 86. минута преку Гризман, а нов шок за нив можеше да следи само неколку моменти подоцна.

Флоренци имаше две добри шанси, за кои домашните навивачи ќе жалат.

Казната стигна во седмата минута од продолжението, кога беше досуден пенал за гостите за игра со раката на Пјер Калулу.

Луис Суарез постигна гол од пенал и ги донесе сите три бода на Атлетик.

ВИДЕО

Во рамките на истата група, Ливерпул победи и на гостувањето кај Порто, 5: 1.

Се беше решено во првото полувреме, кога „црвените“ лесно постигнаа два гола по големите грешки на одбраната.

Најпрво Сануси се двоумеше да ја исфрли топката во шеснаесетникот а тоа го казни Салах за 0:1, a се беше готово во 45. минута кога голманот Диого Коста погрешно ја процени топката, a тоа го искористи Садио Мане за 0:2 .

Ливерпул не ја повлече раката ниту во продолжението на играта, во која постигна уште три гола.

Едниот беше дело на Салах, а два дело на Фирмино кој стави точка на натпреварот.

Во меѓувреме, Тареми постигна утешен гол за домашниот тим во 75. минута.

Ливерпул има максимален учинок, Атлетико е на четири бода, Порто освои еден досега, додека Милан е без бодови по две кола.

Милан – Атлетико 1: 2 (1: 0)