Роналд Куман е прашање дали ќе го дочека утрото на клупата на Барселона , Бенфика вечерва ја растури Барселона со резултат 3: 0, додека Баерн го демолираше Динамо Киев со резултат 5: 0. Во дербито на вечерта, Јувентус го совлада Челзи со 1: 0 и со тоа приреди изненадување во второто коло од Лигата на шампионите.

Група Е

Бенфика – Барселона 3: 0
Баерн Минхен – Динамо Киев 5: 0

Бенфика ја демолира Барселона. Дарвин Нунез беше апсолутен херој – го совлада Тер -Штеген во третата минута по соло пробив и со резултат 1: 0 се замина на одмор. Барса имаше шанса преку Лука де Јонг кој уредно се посрамоти не погодувајќи празен гол. Во второто полувреме, Бенфика ја победи Барса, прво Рафа Силва собра еден одбиток во 69. минута, а потоа Нунез од пенал во 79. минута ги реши сите дилеми.

Работата да биде уште полоша, пет минути пред крајот, Ерик Гарсија го заработи вториот жолт картон и вториот црвен картон за него оваа сезона.

ВИДЕО

Баерн Минхен  го совлада Динамо Киев со резултат 5: 0. Левандовски погоди во 12 и 27 минута и така веќе се беше решено во првото полувреме. Во второто полувреме погоди Гнабри, потоа Сане и за крај Чупо Мотинг.

По второто коло, Баерн има шест, Бенфика четири, Динамо еден, а Барселона нема освоено бодови. Роналд Куман се очекува наскоро да добие отказ .

Група Н

Јувентус – Челзи 1: 0

Зенит – Малме 4: 0

Јувентус направи изненадување откако го победи Челзи со 1: 0 како домаќин.

Човек на одлука беше Киеза, која веднаш на почетокот на второто полувреме ја искористи асистенцијата на Бернардески и погоди за 1: 0.

Челзи доминираше, имаше посед и повеќе шанси, но недоволно  за да му земе бод на мотивираниот Јувентус вечерва. Најголемата возбуда се случи во финишот кога Челзи побара пенал за играње со рака, но ВАР различно го оцени. Претходно, Лукаку имаше убава шанса, но одбраната на Јувентус вечерва потсети на старите времиња.