Роналдо стана апсолутен рекордер во Лигата на шампионите!

Во рамките на групата Ф се одигра натпреварот помеѓу Манчестер Јунајтед и Виљареал, во кој домаќинот славеше со 2: 1.

Шпанците ќе имаат за што да жалат, особено во првото полувреме, каде во два наврати имаа убави шанси преку Пако Алкасер и Дањума.

Сето тоа го покри одличниот Давид Де Геа, но Алкасер не можеше а да не погоди во 53. минута по додавањето на Данјума.

Сепак  Јунајтед израмни  седум минути подоцна, преку Алекс Телес кој ја чекаше топката на работ од шеснаесетникот и ја заби во долниот лев агол на беспомошниот Рули.

Де Геа уште еднаш се истакна во финишот од натпреварот кога го одбрани обидот на Диа.

И кога беше најтешко, Кристијано Роналдо стапи на сцена и му донесе триумф на својот тим во петтата минута од продолжението!

ВИДЕО

денеска, во групата Ф, Аталанта со минимален резултат го совлада Јанг Бојс.

Кога станува збор за групата Г, Салцбург го совлада Лил со 2: 1 и така се најде на врвот на табелата.

Клучен беше Карим Адејеми, 19-годишниот Германец погоди од пенал во 35-та и 53-та минута и на тој начин му донесе триумф на својот тим.

Утешниот гол на Лил беше дело на Бурак Јилмаз по брилијантно изведениот слободен удар девет минути подоцна.

Волфсбург ремизираше 1: 1 со Севиља на домашен терен.

Домаќинот поведе со голот на Ренато Стефен во 49.минута од средбата, но Иван Ракитиќ ги постави конечните 1: 1 од пенал во 86.минута.