Јубилејната десетта и втора европска титула по ред која ја освои Про Реко, предводен од клупата од хрватскиот тренер , Сандро Сукно. Во финалето, по пенали, Италијанците го совладаа домаќинот Нов Белград .

Ватерполистите на Нови Београд не го искористија тоа што беа домаќини на завршниот турнир во Лигата на шампионите и останаа без титула. Во возбудливо и тесно финале по пенали, титулата ја прослави Про Реко, кој под водство на хрватскиот тренер Сандро Сукно ја одбрани титулата и ја однесе рекордната десетта титула.

Италијанците направија голем подвиг, во последната четвртина надополнија два гола разлика и дојдоа до пенали каде српскиот тим беше совладан. Нови Београд имаше 11:9 на влезот во четвртиот период, но потоа Арон Јангер постигна два гола во низа.

Потоа се играше „гол за гол“ до крајот, белграѓани ќе поведеа со гол предност, па Италијанците израмнуваа. Така беше и во последната минута, на 50 секунди до крајот Никола Јакшиќ погодува за 13:12, но Герго Заланки со играч повеќе на 12 секунди до крајот ги поставува конечните 13:13.

Душан Мандиќ прв погреши во втората пенал серија, шутот му го одбрани Марко Дел Лунго, но Нови Београд се врати во игра кога Јангер ја погоди стативата во третата серија.

Сепак, домаќините не го искористија тоа бидејќи Јакшиќ ја погоди рамката од голот во петтата серија, а Заланки беше сигурен и со вкупни 17:16 Про Реко дојде до титулата.

Заланки беше и прво име на победникот со пет гола, четири додаде Јангер. Јакшиќ постигна шест гола за белграѓани, но направи и клучно промашување.